پایگاه اطلاع رسانی «دروجان»
«دروجان» پنجره ای رو به تات زبانان شاهرود خلخال
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
نظر شما نسبت به عملکرد سایت دروج آن چیست؟

ویدئوها
نویسندگان
سخنرانی جناب آقای سالار ویسانیان  در تاریخ اول شهریور 1380
در مراسم یادبود شصت و یکمین سال درگذشت سید محمد مرتضوی

«باسمه تعالی جل جلاله»
العلماء وُرِثَةُ الانبیاء
 
با کسب اجازه از حضار محترم


الحمدالله رب العالمین و الصلوة و السلام علی سید الاولین و الاخرین اغنی محمد مصطفی (ص)

لا حول و لا قوة الا بالله العلیٌ العظیم- حسبنا الله و نعم الوکیل، نعم المولی و نعم النصیر
 
افوز امری الی‌الله ان الله بصیرٌ بالعباد – با استعانت از آیه شریفه قرآن مجید «رب اشرح لی صدری و یسّرلی أمری و احلل عقدة من لسانی یفقهوا قولی»

اینجانب سالار ویسانیان افتخار دارد همایشی که به وسیله چند نفر از اهل دانش و روشن‌فکر این روستا در این مکان مقدس منعقد گردیده است بر مبنای چند مورد حکایت دارد:

اولی- قبل از هر چیز به روان تابناک حضرت امام امت و شهدای گرانقدر در راه حق و حقیقت درود می‌فرستم و توفیق و سعادت روزافزون رهبر معظم انقلاب و دست اندرکاران عالی‌رتبه و کارکنان صالح و پاکدامن در راه خدمت صادقانه جهت اعتلای کشور و پیشرفت چشمگیر انقلاب و شکوه عظمت اسلام و قرآن مجید از خداوند بزرگ مسئلت دارد.

مورد دوم- با قلبی اندوهگین رحلت جانگداز بزرگ بانوی دو عالم شفیعه روز جزا، یگانه دخت نبی‌اکرم، صدیقه مرضیه حضرت زهرای اطهر در این ایام فاطمیه به محضر مبارک ولی عصر عجل الله فرجه شریف و به حضار محترم تسلیت می‌نماید.

مورد سوم- به مناسبت شصت و یکمین سالگرد رحلت جانسوز شخصیتی والا مقام از سلاله پاک ختمی مرتبت، دانشمندی کم‌نظیر، عالم ربانی با ضمیری پاک و نیاتی بلند و با فکری روشن و مغزی متفکر مملو از مهر و محبت شرع مقدس اسلام و قرآن المسماة حضرت آیه العظمی آقای سید محمد مرتضوی علی الله مقامه فرزند خلف حجه الاسلام سید محمدتقی ابن حجه الاسلام آقا سید میرزا ابن حجه الاسلام آقا سید احمد مرحوم که یکی پس از دیگری در ترویج علوم دینی سرآمد اقران بوده‌اند.

متاسفانه به علت گذشت زمان از خصوصیات آنان اطلاعاتی در دسترس نیست. خوشبختانه از خصوصیات پر ارج شادروان سید محمد مرحوم آشنا بوده کم و بیش از زهد و تقوی و تواضع و صدق و صفا و کشف کرامات و دانش و بینش در علم وادب و شعر مهذب و از اوصاف حمیده و اخلاق پسندیده مطلع هستیم که با ادله محرز ارائه می‌شود.


به قرار اطلاع حاصل، سید عالی مقام در سال 1276 ه. ق. برابر با سال 1229 ه. ش. در یک خانواده به ظاهر محقر ولی در باطن به لحاظ علم وادب و کسب کمال و تهذیب اخلاق غنی بوده از مادری عربی الاصل از اهل نجف اشرف و از پدری عالم و فاضل در این روستا متولد می‌شود. تحصیلات اولیه را از مکتب نورانی و با ارزش پدر بزرگوار خویش فرا می‌گیرد سپس جهت ادامه تحصیل به طرف شهرستان رشت حرکت می‌نماید. چند سالی زیر نظر اساتید محترم رشت مشغول تحصیل بوده آنگاه به منظور پیگیری علم روحانیت و پیوستن به اقربای مادری به قصد نجف اشرف به سوی عراق رهسپار می‌شود. مدت 10 سال بل متجاوز در حوزه علمیه نجف در جوار فاملین خود زیر نظر مدرسین عالی‌رتبه تحصیل می‌نماید. در خلال این مدت به فرا گرفتن علمهای گوناگون نایل می‌گردد. پس از دریافت گواهی نامه اجتهاد با اتکا به عزت نفس به زادگاه خود روستای درو مراجعت نموده و مشغول ترویج علوم دینی و تالیفات به خطهای مختلف عبارت از خط کوفی، پهلوی، عربی، هندی و میخی با شیوه‌های نسخ و نستعلیق به زندگی ساده خود ادامه می‌دهد و در قریه کلور با یک خانواده شریف به نام حجه الاسلام آقا سیدنظام‌الدین مجتهدزمان ازدواج می‌نماید. مدام عمر عزیز و پربار خود را در راه تهیه و تنظیم کتبهائی از قبیل ریاضیات، نجم شناسی، گیاه‌شناسی، کیمیاگری و در اکتشاف بدوح مثلث و در علم فلاسفه و هیات و منطق و حکمت کاملا آگاه بوده و به زبان عربی به خوبی تکلم می‌کرد. شایان ذکر است ارزش علمی و معلومات عمومی سید بزرگوار به این نکته موید لیاقت و بلاغت معظم له می‌باشد. در رابطه با کلام الهی اشعاری به این توضیح به نظم آورده به استحضار می‌رساند
آیه قرآن که نغز و دلکش است         شش هزار و ششصدو شصت وشش است
یک هزارش امر یک نهی شدید        یک هزارش وعد و یک الفش وعید
یک هزارش است احکام خبر        وین قصص من جمله یک الف دگر
پانصدش بحث حلال است وحرام        یکصدش ورد دعا در صبح و شام
شصت وشش آیه که ماند بعد آن        معنی این آیات را منسوخ دان
   
علاوه از شعر و ادب و سایر اعمال و افعال هنری به عکاسی و نقاشی مهارت داشت و با روحی سرشار از عشق و علاقه وافر به دین حنیف اسلام با عنصر فعاله و قدرت خلاقه ظرف مدت 14 سال بل متجاوز به نوشتن یک جلد قرآن کریم با مع حاشیه‌نویسی با زیباترین شیوه خطی چنان ممیزی نموده است که 114 سوره مبارکه را کلا در سرلوحه قرار داده و تمامی صفحات 9 سطری تنظیم و تزئین یافته برای هر بیننده موجب حیرت و شگفتی خواهد بود. علی ای حال بنا به وصیت معظم له همین قرآن کریم جهت دید مطالعه و دید زایرین در موزه
کتابخانه مرکزی ثامن‌الائمه علیه السلام به شماره ثبت 2059 موجود و مشهود است و علاوه بر این مشاهدات سمعی و بصری زیاد است چنانچه همه اوضاع و احوال آن بزرگوار عظیم‌الشان به روی کاغذ آورده شود تضییع اوقات شریف حضار محترم خواهد شد. به قول شاعر:

سالها باید که تا یک سنگ اصلی ز آفتاب         لعل گردد در بدخشان یا عقیق اندر یمن

تاریخ ارتحال سید عالیقدر سال 1319 شهریور روز ششم خورشیدی به وقوع پیوست. متاسفانه در شش دوم همان سال دو عالم از برازنده‌ترین روحانی ؟؟؟ اولی حجةالاسلام آقا سیدرضا هاشمی در روز 22/10/1319 و حجةالاسلام آقا سید ابوالفضل محمدی در روز 12-12/1319 دنیا را وداع کرده به رحمت خداوند پیوستند. روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

باصدای رسا می‌گویم: «سلام بر شما ای سلاله پاک خدا و ای استاد گرانقدر، سلام بر محبتهای مزید شما، سلام من بر احساسات پاک و بی‌شایبه شما، سلام ای صاحب تصویر که شاید 70 سال قبل با دست توانای خود روی پارچه زرّین کشیده‌اید، سلام بر خطهای زیبایت که در شصت و یکمین سالگرد ارتحال شما موجب احیای فضل و کرم و شناخت هنری و علمی و ادبی و فرهنگی و عالمیت و اجتهاد نشانگر حضور محترم می‌باشد. هم اکنون جان‌نثار سالار ویسانیان در زمستان 1318 شمسی در محضر شما کسب فیض می‌نمودم. فعلا عده کثیری از زن و مرد، باسواد و بی‌سواد در ساحت پاک مقدس مسجد جامع این روستا در برابر تصویر مبارکت با کمال ادب دست بر سینه ایستاده با زمزمه تاثر و تحسر از زحمات پرارج شما صلواة می‌فرستد.»

در پایان عرایضم توفیق و سعادت روز افزون سروران گرامی و اجزای اداری از نظامی و سیاسی از رؤسای بانکها و فرهنگیان و مهمانان عزیزیکه از راه دور از تهران و گیلان و خلخال و دهات همجوار زحمت کشیده قدم رنجه فرموده‌اند و در همایش شرکت نموده‌اند کمال تشکر و مزید امتنان است. همگی را به خداوند بزرگ می‌سپاریم.

صبر ایوب بباید پدر پیر فلک را         تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید
سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز         مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

در پایان ختم عرایض به روح پاک علمای گذشته و شهدای گرانقدر در راه حق علیه باطل جان باخته‌اند از صدر اسلام تا حال توام با ارواح مطهر امام امت با قرائت فاتحة مع صلواة

با عرض تشکر از مستمعین محترم و سلام علیکم و رحمةاله و برکاته

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : سید محمد مرتضوی، 
برچسب ها : سالار ویسانیان، سید محمد مرتضوی، روستای درو،
          
پنجشنبه 7 شهریور 1392

 استفاده از مطالب و عکسهای این سایت تنها با ذکر عبارت «وبسایت روستای درو» مجاز است.


درباره سایت


روستای درو در 4 کیلومتری شمال غربی شهر کلور قرار دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1590 متر می باشد. این روستا در طول جغرافیائی 48ُ،42 و عرض جغرافیایی 37،25ُدرجه قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی کوه آلون آرو در جنوب، کوه آسمه چال در شمال غرب، دیه دره در غرب ، آبه دره در شمال شرق و خانقاه دره در جنوب و جنوب غرب روستا قرار دارند. به نظر می رسد عامل اصلی استقرار جمعیت در روستای درو وجود زمینهای مساعد برای کشاورزی، آب و هوای مناسب و آب فراوان می باشد . به طور کلی منابع غنی آب ، زمینهای مساعد کشاورزی، موقعیت خاص روستا و قرار گیری در کنار راه ارتباطی خلخال _ کلور از عوامل موثر بر شکل گیری و توسعه روستا بوده اند .

فرزند کوچک روستا : مهدی ویسانیان

کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی

ارتباط با ما :

پست الكترونیك:

mehdiveisanian@yahoo.com

mehdiderav_2005@yahoo.com

شماره تماس : 09144562684

سامانه پیامکی :

30006106204000

مدیر سایت : مهدی ویسانیان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اشعار تاتی
  تعداد اشعار: یازده شعر

  برای انتخاب شعر دلخواه از دکمه قبلی و بعدی (دکمه های کناری) پخش کننده استفاده کنید.
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic