پایگاه اطلاع رسانی «دروجان»
«دروجان» پنجره ای رو به تات زبانان شاهرود خلخال
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
نظر شما نسبت به عملکرد سایت دروج آن چیست؟

ویدئوها
نویسندگان

آبگرم تیل (یا به قول بعضی‌ها آبگرم زِیوَه= زاویه جعفرآباد) یکی از قدیمی‌ترین آبگرم‌های بخش شاهرود شهرستان خلخال می‌باشد که از قدیم الایام خواص درمانی آن برای مردم منطقه شناخته شده است.

ابتدا مسیر خلخال-شاهرود را توضیح می‌دهیم.

راهنمای مسیر: از خلخال تا شهر کلور (مرکز بخش شاهرود) که حدود 35 کیلومتر می باشد باید طی شود؛ این راه آسفالته است. سپس از کلور به شال و از شال به سمت روستای دیز و از دیز تا روستای قشلاق دیز می رویم. مسیر کلور تا قشلاق دیز حدود 15 کیلومتر و آسفالته می باشد. در روستای قشلاق دیز به یک سه راهی برمی‌خورید که یک مسیر به روستای کرین می‌رود و آسفالته است و یک مسیر که با سراشیبی تند یه سمت پایین می رود  و خاکی است. شما باید راه خاکی را برای رفتن به آبگرم تیل انتخاب کنید. مسیر قشلاق دیز تا آبگرم حدود 12 کیلومتر و کلا خاکی است. مجموع طول مسیر از شهر کلور تا آبگرم 27 کیلومتر و از خلخال تا آبگرم تیل با گذر از شهر کلور حدود 62 کیلومتر می باشد. در این مسیر هیچگونه تابلویی برای راهنمایی شما وجود ندارد و بهترین راهنما برای اینکه در بین چندراهی ‌ها مسیر درست را انتخاب کنید آن است که:

راهی  که به رودخانه نزدیکترین است را انتخاب کنید هر چند که آن راه بدترین راه باشد.

در طی این مسیر 12 کیلومتری شما مجبور هستید از چندین جوی آب رد شوید همچنین چندین بار از داخل رودخانه رد می‌شوید. اگر راننده تازه‌کار هستید برای رفتن به آبگرم ریسک نکنید.!

بعد طی 12 کیلومتر توقف کنید و از جاده پایین دره را نگاه کنید تا جای آبگرم که در پایین دره است را پیدا کنید. از داخل ماشین نمی توانید داخل دره را ببینید و ممکن است آبگرم را رد کنید.

توجه کنید که هیچ تابلویی در جاده برای راهنمایی شما به سمت آبگرم وجود ندارد!

این مسیری که گفتیم همان مسیری است که به جاده کلور-درام معروف است!!!

 • البته راه دیگری هم برای آمدن به آبگرم هست و آن این که شما از روستای قشلاق دیز به روستای کرین رفته و از آنجا به سمت روستای تیل بروید. ماشین را پارک کرده و با پای پیاده حدود 30 تا 60 دقیقه با سراشیبی نسبتا تند به سمت آبگرم بروید و حدود یک تا دو ساعت سربالایی ابگرم تا تیل را بیایید. برای اینکار باید حتما آمادگی بدنی لازم را داشته باشید.
 • البته مسیر دیگری هم وجود دارد! که بدتر از هر دو مسیر بالاست. به این صورت که تا تیل رفته (تا تیل راه آسفالت است)، سپس مسیر بسیار بد خاکی از تیل تا روستای جعفرآباد را رفته، سپس از جعفرآباد به سمت روستای زاویه جعفرآباد آمده و سپس حدود 5 کیلومتر  همان جاده را به سمت آبگرم بیایید. مسیر جعفرآباد به آبگرم خاکی ولی هموار و مناسب است. برای بازگشت دوباره باید این مسیر را برگردید مگر آنکه بخواهید از بخش خورش رستم برگردید.

تصاویر زیر مسیر رفت از روستای قشلاق دیز تا آبگرم را نشان می دهد. آبگرم تیل قبلا از یک دهنه چشمه با یک حوضچه كوچك در حدود 9 مترمربع تشکیل شده بود که مردها و زنها به صورت شیفتی از آن استفاده می کردند. بعدها به دلیل رانش زمین یک دهنه چشمه دیگر در حدود 100 تا 200 متری دهنه جدید شروع به جوشیدن کرد و از ان موقع دهنه جدید با یک حوضچه كوچك در حدود 9 مترمربع برای مردان اختصاص داده شد و دهنه چشمه قبلی به خانم ها اختصاص داده شد. لازم به ذکر است که امکانات پذیرایی در این آبگرم بسیار محدود بوده و مسافران باید غذای خود را همراده داشنه باشند. همچنین اگر تمایل به ماندن دارید باید پتو و تجهیزات دیگر را داشته باشید. اقامتگاه برای شب از چند اتاق گلی تشکیل شده است که تصاویر آن در ادامه آورده می شوند.


تصاویری از آبگرم تیلدورنمایی از آبگرم تیل از بالای جاده


تصاویر زیر مربوط به آبگرم آقایان است.
بعد از برگشت از آبگرم تیل به جای آنکه دوباره از مسیر قبلی برگردیم  تصمیم گرفتیم تا از مسیر خورش رستم برگردیم تا به زیارت سید احمد معراجی هم رفته باشیم.
تصاویر زیر مربوط به مسیر آبگرم تیل تا زاویه جعفرآباد می‌باشد که حدود 5 کیلومتر می باشد. مسیر خاکی ولی خوب و هموار است.
بعد از زاویه جعفرآباد به جعفرآباد و از آنجا به سفیدآب (ایسبو) برای زیارت آمدیم. مسیر زاویه جعفرآباد تا ایسبو حدود 17 کیلومتر است. به تعبیری مسیر کلور تا ایسبو از راه آبگرم تیل حدود 49 کیلومتر و بنابراین مسیر خلخال-کلور-آبگرم تیل-ایسبو حدود 84 کیلومتر است.
توجه نمایید که از خلخال به آبگرم تیل از طریق خورش رستم نیز می توان رفت که البته این مسیر از نظر کیفیت جاده بهتر از مسیر شاهرود به آبگرم می باشد.
راهنمای مسیر: از خلخال به شهر هشجین می رویم (راه آسفالته حدود 45 کیلومتر)، از هشجین با گذر از روستاهای دمدل، نساز و برندق تا سه راهی روستای ایسبو می رویم (راه آسفالته حدود 50 کیلومتر)، از سه راهی روستای ایسبو با گذر از جعفرآباد و زاویه جعفرآباد به آبگرم تیل می رویم ( راه خاکی خوب حدود 17 کیلومتر). مجموع طول مسیر 112 کیلومتر است.
 • به طور خلاصه طول مسیر خلخال تا آبگرم تیل از از راه کلور حدود 62 کیلومتر و از راه هشجین حدود 112 کیلومتر است یعنی حدود 50 کیلومتر کمتر ولی با جاده بدتر.
 • این نکته را هم فراموش نکنم که آنطور که  ما از یک راننده نیسان جویا شدیم کرایه نیسان به صورت دربست تا آبگرم تیل، رفت و برگشت حدود 150 هزار می باشد.
و آخر اینکه آبگرم تیل را ازدست ندهید.

گزارش: مهدی قربعلی‌پور


لینک های مرتبط :


نوع مطلب : شاهرود، مکانهای دیدنی، جغرافیا، 
برچسب ها : آبگرم تیل، آبگرم زاویه جعفرآباد، آبگرم شاهرود، بخش شاهرود، روستای درو، خلخال،
          
شنبه 5 تیر 1395
پنجشنبه 2 دی 1395 23:01
خیلی عالبود ممنون ازهردوبزرگوار ولی ابگرم تیل صحیح میباشد چون کسی اداره میکنه اهل تیل می باشدموفق وپیروزباشید
یکشنبه 27 تیر 1395 16:38
با سلام.گزارش کاملی بودممنون.
من صد بار این مسیر را پیاده وبا ماشین رفته ام.خیلی خوش گذشته.توصیه میکنم شما هم بریداز جاذبه های واقعا دس نخورده لذت ببرید.با تشکر
سه شنبه 8 تیر 1395 08:09
سلام برهردو مهدی
گزارش کامل ومفیدی بود، تصاویر گویای همه چیز است فقط باید با استحضارخوانندگان عزیزبرسانم که آب آنجا با داشتن گوگرد فراوان ودمای مناسب چنان لذت بخش است که وقتی یک ساعت در درون آن قرار می گیری انگار 10دقیقه است که درون آبی .
انشاالله عزیزان این راه صعب العبور طی کنند و خود از وصف های بیان شده لذت ببرند.
یکشنبه 6 تیر 1395 10:46
با سلام
بابت تصاویر زیبا و گزارش خیلی خوب از جناب قربعلی پور و جناب ویسانیان سپاسگزارم.

پاینده و برقرار باشید
شنبه 5 تیر 1395 02:53
با سلام خدمت دوست عزیزم اقا مهدی واقعا گزارشتون عالی بود من یک پیشنهادی دارم شما ک زحمت کشیدی گزارش به این قشنگی نوشتی با کمک استاد عزیزقربعلیپور حداقل یه اردویی هم بزار و بچه ها روستا مان را به ابگرم تیل ببرید ممنون میشوم
سه شنبه 26 آبان 1394 01:17
در پاسخ به کاربر عزیزی که با اسم رضا م کامنت گذاشته بودید باید عرض کنم واقعا بنده متوجه منظور شما نشدم اگر کامل و واضحتر توضیح دهید ممنون خواهیم شد.
دوشنبه 25 آبان 1394 00:20
گزارش خواندنی و زیبا ئی بود. به شخصه خودم خیلی منتظر بودم گزارشی از آبگرم تیل را در سایت آقای طوفانی که دو ماه پیش آبگرم تیل رفته بودند را ببینم . دست شما آقای دکتر درد نکنه که زحمتش را کشیدید. من چندین سال پیش 2 بار آنجا رفته ام . جای بسیار بکر ودست نخورده ء و فقط اکسیژن خالص
. بخدا اوشان فشمی که مردم تهران به آن می نازند یک سوم طبیعت آنجا را ندارد. چون دور افتاده است ناشناخته مانده است . خدا کند سرمایه داری پیدا شود ودر آن نقطه سرمایه گذاری کند. یا این که حداقل مسئولین محلی فکری برای آسفالت جاده قشلاق تا آبگرم کنند. البته این آرزوشاید یک رویا باشد ... بهرحال هم تصاویر هم گزارش جامع و کامل بودند.البته باتشکر از آقای قربعلی پور همچنی خسته نباشید به مدیریت سایت ... یا علی
یکشنبه 24 آبان 1394 12:26
سپاس و درود بر مهدی عزیز و دوستان فرهیخته .
زیبا ، جذاب و عالی بود. بدرود
جمعه 23 مرداد 1394 23:16
بسیار زبیا بود آفرین
ملتهایی که نویسنده و اهل قلم نداشته باشند تا از خودشان چیزی به جا بگذارند در صحنه تاریخ نابود خواهند شد. ممنون که این گزراش زیبا را تهیه کردید و بابت این نوع فعالیتها خستگی به جان میخرید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 استفاده از مطالب و عکسهای این سایت تنها با ذکر عبارت «وبسایت روستای درو» مجاز است.


درباره سایت


روستای درو در 4 کیلومتری شمال غربی شهر کلور قرار دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1590 متر می باشد. این روستا در طول جغرافیائی 48ُ،42 و عرض جغرافیایی 37،25ُدرجه قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی کوه آلون آرو در جنوب، کوه آسمه چال در شمال غرب، دیه دره در غرب ، آبه دره در شمال شرق و خانقاه دره در جنوب و جنوب غرب روستا قرار دارند. به نظر می رسد عامل اصلی استقرار جمعیت در روستای درو وجود زمینهای مساعد برای کشاورزی، آب و هوای مناسب و آب فراوان می باشد . به طور کلی منابع غنی آب ، زمینهای مساعد کشاورزی، موقعیت خاص روستا و قرار گیری در کنار راه ارتباطی خلخال _ کلور از عوامل موثر بر شکل گیری و توسعه روستا بوده اند .

فرزند کوچک روستا : مهدی ویسانیان

کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی

ارتباط با ما :

پست الكترونیك:

mehdiveisanian@yahoo.com

mehdiderav_2005@yahoo.com

شماره تماس : 09144562684

سامانه پیامکی :

30006106204000

مدیر سایت : مهدی ویسانیان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اشعار تاتی
  تعداد اشعار: یازده شعر

  برای انتخاب شعر دلخواه از دکمه قبلی و بعدی (دکمه های کناری) پخش کننده استفاده کنید.
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic