پایگاه اطلاع رسانی «دروجان»
«دروجان» پنجره ای رو به تات زبانان شاهرود خلخال
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
نظر شما نسبت به عملکرد سایت دروج آن چیست؟

ویدئوها
نویسندگان

استان اردبیل به دلیل شرایط آب و هوایی و زمین‌های حاصلخیز به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی و باغداری در کشور مطرح است، اما در سال‌های اخیر و با آغاز فصل بهار نگرانی‌ کشاورزان استان ناشی از برخی از حوادث غیر مترقبه از جمله سرمازدگی محصولات باغی است که باغدارن باید متحمل آن باشند و حاصل تلاش‌های چند ساله خود را از دست بدهند...

 

باغداران خلخال در انتظار پرداخت خسارت سرمازدگی

استان اردبیل به دلیل شرایط آب و هوایی و زمین‌های حاصلخیز به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی و باغداری در کشور مطرح است، اما در سال‌های اخیر و با آغاز فصل بهار نگرانی‌ کشاورزان استان ناشی از برخی از حوادث غیر مترقبه از جمله سرمازدگی محصولات باغی است که باغدارن باید متحمل آن باشند و حاصل تلاش‌های چند ساله خود را از دست بدهند.
امسال هم همانند سال‌های گذشته بارش برف همراه با كاهش دمای هوا در اواخر اسفند و اوایل فروردین به باغداران این استان خسارت زد.

کمک ناچیز و پرداخت نشدن به موقع و کامل
خسارت امسال سرمازدگی به باغ‌های منطقه در حالی است که به اظهار باغداران هنوز مبلغ خسارت پارسال را دریافت نکرده اند.
یکی از باغداران گردو در بخش شاهرود با گلایه از خدمات صندوق بیمه کشاورزی به همشهری گفت: تا چند سال قبل باغ گردوی خود را بیمه می‌کردم که در سال‌های ابتدایی پرداخت‌ها با این‌که ناچیز بود اما حداقل به موقع بود، اما چند سالی است که در برآورد خسارت و پرداخت آن، مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد می‌شود و حتی برخی از کشاورزان با این‌که امسال هم خسارت‌هایی ناشی از سرمازدگی سردرختی محصولات باغی خود دیده‌ اند، هنوز نتوانسته اند هزینه خسارات وارد شده به محصولات باغی خود در سال گذشته را دریافت کنند.

بقیه در ادامه مطلب ...


صندوق بیمه کشاورزی
بیمه محصولات کشاورزی به عنوان یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش خسارت وارده بر کشاورزان در سال‌های گذشته مطرح شد و صندوق بیمه کشاورزی به عنوان متولی جبران بخشی از خسارت‌های ناشی از حواث مترقبه بخش کشاورزی تشکیل شد و به‌ عنوان یکی از راهکارهای نوین برای مقابله با خطرات ناشی از این حوادث مورد توجه و تاکید قرار گرفت که در آن تولیدکنندگان متناسب با حق بیمه پرداختی، از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند شوند؛ هرچند این صندوق تاکنون نتوانسته است رضایت کشاورزان و باغداران بیمه شده را جلب و سایر کشاورزان را به بیمه کردن محصولات خود ترغیب کند.
معاون بیمه محصولات کشاورزی استان در این خصوص به همشهری افزود: حق بیمه در نظر گرفته شده برای کشاورزان 20 درصد و سهم دولت نیز 80 درصد است که در سال گذشته به دلیل مشکلات ناشی از وضعیت اقتصادی دولت نتوانسته بود تامین اعتبار کند و به همین سبب برای پرداخت خسارات ناشی از حوادث غیر مترقبه از جمله سرمازدگی به کشاورزان عزیز با مشکلاتی مواجه شده بودیم.

«عادل محمدی» در ادامه گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته از طریق استاندار اردبیل با صندوق بیمه محصولات کشاورزی در تهران تلاش خواهد شد تا در چند روز آینده معوقات کشاورزان در شهرستان‌های خلخال و کوثر پرداخت و پس از تامین اعتبار این معوقات در شهرستان مشگین شهر و سایر شهر‌های استان نیز پرداخت شود.
این تعویق پرداخت خسارت‌ها در حالی است که امسال هم خسارت قابل توجهی به باغداران وارد شده است.

مدیركل مدیریت بحران استان در این خصوص گفت: باغداران شهرستان مشگین شهر با برآورد 2 هزار میلیارد ریال بیشترین خسارت را در بین شهرستان‌های استان متحمل شده اند.«مسعود امامی یگانه» با بیان اینكه باغداران خلخال بیش از 940 میلیارد ریال براثر سرمازدگی اخیر خسارت دیده‌اند بیان کرد: اعتبارات دولتی برای جبران خسارات حوادث غیرمترقبه از جمله سرمازدگی ، سیل، خشكسالی و سایر موارد بسیار جزیی است و نمی‌تواند بخشی از خسارات وارده به حادثه‌دیدگان را جبران كند.
وی از تاكید استاندار اردبیل بر استفاده از راهكارهای پیشگیرانه قبل از وقوع حوادث قهری برای كاهش آسیب هاو خسارت‌های وارده از جانب حوادث غیر مترقبه از جمله سرمازدگی محصولات كشاورزی و باغی خبر داد.

راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت مقابله با سرمازدگی
کارشناس کشاورزی معتقد است که بررسی‌های مستدل و مستند محققان و متخصصان بخش باغبانی و زراعت این نکته را به اثبات رسانده است که در استان با یک پدیده تغییر اقلیم مواجه هستیم.
«شهرام هاشمی » به همشهری گفت: این ادعا وقتی به اثبات می‌رسد که مشاهده می‌کنیم تقریباً همه ساله در بهمن و اسفند با بالارفتن درجه حرارت اکثر درختان وارد مرحله گلدهی می‌شوند و متعاقب آن با کاهش ناگهانی درجه حرارت و یخبندان غیر منتظره خسارت‌های سنگینی به باغ‌های استان وارد می‌شود.

وی در خصوص راهکار جلوگیری از این خسارت‌ها گفت: برخی روش‌های متعارف همچون جلوگیری از خسارت از قبیل به کار بردن روش‌های مناسب تغذیه گیاهی، استفاده از هیترهای باغی،سوزاندن کاه و کلش و لاستیک برای تعدیل هوا می‌تواند در کوتاه مدت تاثیرگذار باشد.

هاشمی افزود: در کنار این‌ها باید برنامه ریزی بلند مدتی برای جابه جایی پراکنش باغ‌ها داشته باشیم. به این صورت که درختان مثمر هسته دار را به مناطق شمالی استان انتقال دهیم و باغ‌ها سیب و انگور و سایر درختان را که مقاومت بیشتری دارند و دیر گلده هستند، به مناطق سردسیر سوق دهیم.

رئیس جهاد کشاورزی استان در خصوص اجرای این راهکار گفت: اجرای این برنامه برعهده سازمان جهاد کشاورزی است و باید طی یک برنامه 5 ساله در آینده عملیاتی شود.

1395/02/05

نویسنده: مهدی ویسانیان خلخال خبرنگار همشهری

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : شاهرود، 
برچسب ها : همشهری، همشهری اردبیل، خسارت باغداران،
          
یکشنبه 5 اردیبهشت 1395
سه شنبه 7 اردیبهشت 1395 08:51
سلام مهدی جان ممنون بابت انعکاس این خبر

هنوز خسارت سال گذشته را پرداخت نکردند دارند بیمه سال جدید میگیرند.
مملکت قانون نداره
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 استفاده از مطالب و عکسهای این سایت تنها با ذکر عبارت «وبسایت روستای درو» مجاز است.


درباره سایت


روستای درو در 4 کیلومتری شمال غربی شهر کلور قرار دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1590 متر می باشد. این روستا در طول جغرافیائی 48ُ،42 و عرض جغرافیایی 37،25ُدرجه قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی کوه آلون آرو در جنوب، کوه آسمه چال در شمال غرب، دیه دره در غرب ، آبه دره در شمال شرق و خانقاه دره در جنوب و جنوب غرب روستا قرار دارند. به نظر می رسد عامل اصلی استقرار جمعیت در روستای درو وجود زمینهای مساعد برای کشاورزی، آب و هوای مناسب و آب فراوان می باشد . به طور کلی منابع غنی آب ، زمینهای مساعد کشاورزی، موقعیت خاص روستا و قرار گیری در کنار راه ارتباطی خلخال _ کلور از عوامل موثر بر شکل گیری و توسعه روستا بوده اند .

فرزند کوچک روستا : مهدی ویسانیان

کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی

ارتباط با ما :

پست الكترونیك:

mehdiveisanian@yahoo.com

mehdiderav_2005@yahoo.com

شماره تماس : 09144562684

سامانه پیامکی :

30006106204000

مدیر سایت : مهدی ویسانیان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اشعار تاتی
  تعداد اشعار: یازده شعر

  برای انتخاب شعر دلخواه از دکمه قبلی و بعدی (دکمه های کناری) پخش کننده استفاده کنید.
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات