پایگاه اطلاع رسانی «دروجان»
«دروجان» پنجره ای رو به تات زبانان شاهرود خلخال
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
نظر شما نسبت به عملکرد سایت دروج آن چیست؟

ویدئوها
نویسندگان
"بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین"

بعد از انتشار مقاله ای بر مبنای مسموعات و مشاهدات جناب آقای سالار ویسانیان و کتابت مرحوم رضا گلستانی،گوشه ای از شرح حال عارف ناشناخته، آقا سید محمد مرتضوی، برای مردم و دوستداران ایشان آشکار گردید. در مقاله مزبور، در مَقالی به قرآن مخطوط ایشان، و بیان ویژگی هایی از آن پرداخته شده بود. بنده بعد از مشرف شدن به مشهد مقدس، موفق شدم قرآن مذکور را زیارت کنم؛ اما بعضی از شاخصه های گفته شده -مانند استفاده از رنگهای مختلف در نگارش و...- در آن وجود نداشت. غرض از تحریر مطلب مزبور، انکار ارزش هنری قرآن شریف و نیز کاستن از مهارت این عارف بزرگ در عرصه خطاطی و نگارش نیست. در توضیح سطر اخیر، نکات ذیل را خدمت عزیزان عرضه میدارم:
1-این قرآن شریف-که چند برگی از آن را ملاحظه می کنید-با احتساب روز وفات اقا سید محمد مرتضوی(=1319ه.ش.)و بنابر بیانات یگانه شاگردِ در قیدِ حیاتِ ایشان یعنی جناب آقای سالار ویسانیان مبنی بر نگارش آن در طول 14سال، قریب یک قرن پیش و در روستایی نگارش یافته است که  نه  از علم اثری بود و نه از عالم! فراهم آوردن کاغذ و دوات و لیقه و قلم-که از ابزار اصلی یک خطاط و خوشنویس به حساب میاید- در آن روزها امری صعب المَنال یا شاید بتوان گفت، ناممکن بوده است. با این کمبود و یا حتی نبود امکانات، علاوه بر خط زیبای ایشان، کارهای مربوط به  صحافی، خط کشی های دقیق، حاشیه بندی صفحات، نگارش توضیحات حواشی به أشکال گوناگون وبه زبان عربی، از جمله مواردی است که در این قرآن به وضوح به چشم میخورد.
 اگر بخواهم غرض خود را در سطری خلاصه کنم، می توانم بگویم در حال حاضر قرآن مزبور دارای ارزش تاریخی است،  و مشاهده کنندگان این قرآن، ممکن است ارزش هنری آن را  تأیید نکنند. این سخن، در صورتی مؤیَّد است که آن را با قرآنهای متعدد و زیبای فعلی که در پیِ گسترش صنعت چاپ بوجود آمدند، مقایسه کنیم؛ اما اگر نکات فوق را در نظر بگیریم، ارزش هنری آن نیز تأیید میشود.
2- ارزش آقا سید محمد مرتضوی، به تقوای اوست، چرا که خداوند متعال میفرماید: إنّ أکرمَکم عندالله أتقاکم(ترجمه: گرامی ترین مردم نزد خداوند کسانی هستند که از او پروا داشته باشند و به انجام واجبات و ترک محرمات بپردازند).  علاوه بر تقوا، علم لدنّی و الهی ایشان نیز غیر قابل وصف است، همانطور که خودشان در واپسین ایام عمر خود میفرماید: افسوس! گنجینه ای که با خود دارم، با خود به زیر خاک میبرم. و نیز در رؤیای صادقه ای،  خطاب به شخصی می گوید: مردم من را نشناختند... .
این قرآن، در حال حاضر در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نزد آقای فاضل هاشمی، به شماره ثبت2059موجود است. نام واقف این اثر، آقای سید محمد تقی مرتضوی فرزند سید محمد بن محمد تقی حسینی خلخالی است. آنچنان که در صفحه آغازین قرآن شریف نگاشته شده است، نام فامیل خاندان مرتضوی قبلا حسینی خلخالی بوده است.


با آرزوی توفیق برای همه عزیزان: سید ابراهیم مرتضوی 

لطفا جهت مشاهده تصاویر در اندازه واقعی بر روی عکس ها کلیک نمایید.


لینک های مرتبط :


نوع مطلب : سید محمد مرتضوی، 
برچسب ها : قرآن خطی، سید محمد مرتضوی دروی، کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، روستای درو،
          
شنبه 21 دی 1392
پنجشنبه 3 بهمن 1392 23:38
ج- سهیل دروی
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۲ ۱۸:۹
سلام
ای کاش «سید» بزرگوار از کتاب فوق اطلاعات دقیقتری به ما میدادند مثلاً : کتاب چند صفحه است؟ و تاریخ شروع کتابت و خاتمت (طبق صفحه اول و اخر) آن کی است ؟ جنس کاغذ و قطع کتاب چیست؟
ایا تمام صفحاتش سالم است یا خیر؟و ای کاش عکسهای صفحات اول وضوح بیشتری داشتند چون با بزرگ نمایی قابل خواندن نمیشوند.
به هر رو سپاس
آشنا
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۲ ۲۱:۴۰
با سلام ! من قران کریم مذکور را چند سال قبل در کتابخانه آستان قدس مشهد دیده ام . بسیار زیبا نگارش یافته است.
آقای نویسنده این که می گویید در روستا نه از علم خبری بوده و نه از عالم جمله درستی نیست. مرحوم مرتضوی خود دانش آموخته مکاتب درو بوده و در کلور نیز مکتب های فعال علمی وجود داشته است.و علمای بزرگی برای تکمیل دانش خود به نجف عزیمت می نمودند.
سید ابراهیم
یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۲ ۹:۳۱
با سلام و احترام
همانطور که در عکس نخستین مشاهده میکنید، تعداد صفحات آن 736است. تاریخ دقیق شروع و پایان کتابت را نمیدانم و در خود قرآن هم ندیدم تاریخ کتابت را نوشته باشند. بنده برگه ای داشتم که فعلا در دسترسم نیست، اگر آن برگه را پیدا کردم اطلاعات دقیق تری ارائه خواهم داد.
کاغذ آن توسط یکی از دوستان ایشان برای او ارسال میشده، و طبق گفته آقای ویسانیان، آن کاغذ محصول کشور چین بوده است. قطع کتاب، تا جایی که در خاطرم هست، قطع وزیری است و تمامی صفحات آن تحت مراقبتهای آستان قدس در سلامت کامل است.
صفحه آخر توجه نکرده بودم
سال اتمام کتابت قرآن، 29رمضان1337ه.ق قید شده است
1323سال اغاز کتابت
الان سال1431ه.ق،
94سال پیش قرآن اقا سید محمد به اتمام رسیده است
اینکه گفتم از علم و عالم خبری نبود، از عام اراده خاص کردم و بیشتر مرادم، خوشنویسی بوده است.
طبق گفته اقای ویسانیان، آقا سید علوم نخستین را نزد پدر خویش فرا میگیرد.
عزیمت افراد به نجف جهت کسب علم حرف صوابی است و با قرائن تأیید میشود
اگر اطلاعاتی در زمینه آن مکاتب دارید محبت کنید بیشتر توضیح دهید

 استفاده از مطالب و عکسهای این سایت تنها با ذکر عبارت «وبسایت روستای درو» مجاز است.


درباره سایت


روستای درو در 4 کیلومتری شمال غربی شهر کلور قرار دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1590 متر می باشد. این روستا در طول جغرافیائی 48ُ،42 و عرض جغرافیایی 37،25ُدرجه قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی کوه آلون آرو در جنوب، کوه آسمه چال در شمال غرب، دیه دره در غرب ، آبه دره در شمال شرق و خانقاه دره در جنوب و جنوب غرب روستا قرار دارند. به نظر می رسد عامل اصلی استقرار جمعیت در روستای درو وجود زمینهای مساعد برای کشاورزی، آب و هوای مناسب و آب فراوان می باشد . به طور کلی منابع غنی آب ، زمینهای مساعد کشاورزی، موقعیت خاص روستا و قرار گیری در کنار راه ارتباطی خلخال _ کلور از عوامل موثر بر شکل گیری و توسعه روستا بوده اند .

فرزند کوچک روستا : مهدی ویسانیان

کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی

ارتباط با ما :

پست الكترونیك:

mehdiveisanian@yahoo.com

mehdiderav_2005@yahoo.com

شماره تماس : 09144562684

سامانه پیامکی :

30006106204000

مدیر سایت : مهدی ویسانیان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اشعار تاتی
  تعداد اشعار: یازده شعر

  برای انتخاب شعر دلخواه از دکمه قبلی و بعدی (دکمه های کناری) پخش کننده استفاده کنید.
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات